Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Download‚ Rady a tipy

1. část Začínáme

 

 

 

 

2. část První bitva

 

 

3. část Průběh

 

 

4. část Herní módy

 

 

5.část Války clanů

 


 

Ocenění

 

 

Ocenění jsou hráčům udílena za mimořádné výkony v boji. Vyznamenání (medaile) a tituly jsou přidány ke statistikám hráče, stejně jako k jeho jednotlivým tankům a k jeho posádce. Pro zobrazení vlastních ocenění si otevřete své statistiky ve hře, kde nahoře uvidíte všechna svá vyznamenání a tituly. Ve statistikách můžete kliknutím na každý tank zobrazit jeho vlastní statistiky, stejně jako ocenění s ním získaná. Pro zobrazení ocenění jiného hráče klikněte pravým tlačítkem na jeho jméno a otevřete "Detaily uživatele".

Hrdinové bitvy

Válečník 

Zničte více nepřátelských vozidel než jakýkoli jiný člen vašeho týmu (nejméně 6). V případě rovnosti je uděleno hráči s více zkušenostmi získanými za aktuální bitvu (včetně bonusu Premiového účtu). Při rovnosti zkušeností není uděleno nikomu.


Obránce 

Snižte úroveň obsazení vaší základny o 70 bodů a více. V případě rovnosti je uděleno hráči s více zkušenostmi získanými za aktuální bitvu (včetně bonusu Premiového účtu). Pokud  mají hráči stejné zkušenosti nebude vyznamenání uděleno žádnému z nich.


Útočník

Získejte maximální podíl na obsazení nepřátelské základny (alespoň 80 bodů). Uděluje se v případě vítězného obsazení nepřátelské základny a počítají se jen body získané během tohoto obsazování. 


Ocelová Zeď 

Přežijte více zásahů než jakýkoli jiný hráč Vašeho týmu (alespoň 11), s ničivým potenciálem alespoň 1000 bodů. V případě, že dva hráči přežili stejné množství zásahů, uděluje se hráči, u kterého se jednalo o větší ničivý potenciál. V případě rovnosti je uděleno hráči s více zkušenostmi získanými za aktuální bitvu (včetně bonusu Premiového účtu). Při rovnosti zkušeností není uděleno nikomu.


Odstřelovač

Dosáhněte 85% zásahů s ničivým potenciálem alespoň 1000 bodů. Musí se jednat alespoň o deset střel (včetně odražených, zásahy spojenců se nepočítají). V případě, že více hráčů dosáhlo stejného množství zásahů, uděluje se hráči, u kterého se jednalo o větší ničivý potenciál. V případě rovnosti je uděleno hráči s více zkušenostmi získanými za aktuální bitvu (včetně bonusu Premiového účtu). Při rovnosti zkušeností není uděleno nikomu.


Spojenec

Zasáhněte více nepřátelských vozidel než jakýkoli jiný hráč (alespoň 6), která jsou následně zničena jiným hráčem. V případě rovnosti je uděleno hráči s více zkušenostmi získanými za aktuální bitvu (včetně bonusu Premiového účtu). Při rovnosti zkušeností není uděleno nikomu.


Průzkumník

Detektujte z celého týmu největší množství tanků a samohybných houfnic (minimálně 9). Ocenění je uděleno jen hráči ve vítězném týmu. V případě rovnosti je uděleno hráči s více zkušenostmi získanými za aktuální bitvu (včetně bonusu Prémiového účtu). Při rovnosti zkušeností není uděleno nikomu.


Epická ocenění

Boelterova medaile

Uděluje se za zničení sedmi a více nepřátelských tanků nebo samohybných houfnic pomocí tanku nebo stíhače tanků, nebo deseti a více vozidel pomocí samohybné houfnice, během jedné bitvy. Zničené cíle musí být alespoň čtvrté úrovně. Tuto medaili nemůžete obdržet v bitvách: Klanové války

Hans Boelter byl jedním z nejúspěšnějších německých tankových es Druhé světové války. Zúčastnil se invaze do Polska, Francie, Řecka a Sovětského svazu, a poté obrany Francie.


Orlikova medaile

Udělena za zničení tří nebo více nepřátelských vozidel pomocí lehkého tanku. Cíle musí být alespoň o dvě úrovně výše než hráčův tank. Tuto medaili nemůžete obdržet v bitvách: Klanové války.

Roman Edmund Orlik, četař polské armády, vyřadil se svým lehkým tančíkem TKS v září 1939 13 německých tanků.


Oskinova medaile

Uděluje se za zničení tří a více nepřátelských vozidel pomocí středního tanku. Cíle musí být alespoň o dvě úrovně výše než hráčův tank. Tuto medaili nemůžete obdržet v bitvách: Klanové války.

Alexander Oskin, Hrdina Sovětského svazu, byl tankový velitel, který během průzkumu poblíž Oglenduv v srpnu 1944 zničil se svou T-34 tři Královské Tigery.


Kolobanova medaile

Uděluje se hráči, který se ocitne sám proti pěti nebo více nepřátelským tankům nebo samohybným houfnicím a zvítězí. Tuto medaili nemůžete obdržet v bitvách: Klanové války. 

Plukovník Zinoviy Kolobanov byl sovětským tankovým esem. Se svým KV-1 zničil v srpnu 1941 22 německých tanků, 2 děla a 2 polopásové tahače.

Halonenova medaile

Uděluje se za zničení tří a více vozidel pomocí stíhače tanků. Váš cíl musí být vozidlo minimálně o dvě úrovně vyšší než je váš tank. 

Erkki Halonen, četař ve finské armádě, zničil v bojích během června a července 1944 se svým StuG III tři T-34, dvě KV-1 a dvě ISU-152.Fadinova medaile

Uděluje se za zničení posledního nepřátelského tanku posledním dělostřeleckým granátem (z výzbroje hráčova tanku). Tuto medaili nemůžete obdržet v bitvách: Klanové války.

Hrdina Sovětského svazu Alexander Fadin, byl velitelem T-34. Podporovaný četou pěchoty obsadil a udržel vesnici Dashukovka po dobu pěti hodin pomocí jednoho tanku. Zničil 3 tanky, 1 polopás, 2 minomety a 12 kulometných hnízd. Jeho posádka také sestřelila spřaženým kulometem nepřátelské letadlo.


Burdova medaile

Uděluje se na zničení pěti nebo více samohybných houfnic. Tuto medaili nemůžete obdržet v bitvách: Války klanů.

Gardový plukovník Alexander Burda, sovětské tankové eso a hrdina Sovětského vazu. V říjnu 1941 Burda naplánoval odvážné přepadení a zničil nepřátelský obrněný konvoj, zahrnující 10 středních a lehkých tanků, 2 tahače s protitankovými děly a 5 vozidel pěchoty.


Bilottova medaile

Uděluje se za zničení alespoň jednoho nepřátelského vozidla a přežití vítězné bitvy, navzdory utržení alespoň pěti odlišných kritických zásahů a ztrátě více než 80% výdrže.

Pierre Billotte byl kapitán francouzské armády, který zničil 16. května 1940 se svým Char B1bis 2 PzKpfw IV, 11 PzKpfw III a 2 děla.


Medaile Hrdinů Raseiniai 

Uděluje se hráči, který zničí všechna nepřátelská vozidla (alespoň 14). Tuto medaili nemůžete obdržet v bitvách: Války klanů.

V červnu 1941, poblíž litevského města Raseiniai, asi 20 tanků KV sovětského 3. Mechanizovaného sboru, odolávalo útoku 6. Tankové divize skládající se z asi 100 vozidel. Jeden KV-2 zabraňoval německému postupu jeden celý den, zatímco byl ostřelován všemi možnými protitankovými zbraněmi. Nakonec mu došla munice a byl vyřazen.


Speciální Ocenění - Čestné Tituly

Lovec Tanků

Zničte 100 a více:  Jagdpanther, Jagdtiger, PzKpfw V Panther, Panther II, PzKpfw VI Tiger, PzKpfw VI Tiger (P), PzKpfw VI Ausf. B Tiger II, Löwe, GW Panther, GW Tiger..


Sinajský Lev 

Zničte alespoň 100 vozidel série IS, nebo postavených na IS podvozku:  IS, IS-3, IS-4, IS-6, IS-7, IS-8, ISU-152, Object 704, Object 261.


Ostrostřelec

Zasáhněte nepřítele alespoň desetkrát v řadě. Zásahy z následující bitvy s jakýmkoli vozidlem se také započítávají k této sérii, dokud není přerušena minutím cíle. Ocenění odpovídá nejdelší řadě zásahů.


Nájezdník

Obsaďte nepřátelskou základnu, aniž byste za celou bitvu byli odhaleni.


Past na myši

Zničte deset a více tanků PzKpfw VIII Maus.


Přeživší

Přežijte 20 a více bitev v řadě. Bitvy odehrané se samohybnými houfnicemi řadu nepřeruší, ale nezapočítavají se.


Tankové eso

Zničtě alespoň jeden z každého typu vozidel, které jsou momentálně dostupné ve hře. Pro znovuzískání medaile je zapotřebí ničit i nově přidaná vozidla.


Expert (podle národnosti)

Zničte alespoň jedno vozidlo od každého typu dostupného v technologickém stromě jednoho z národů.

Tato medaile je dostupná ke všem národům ve hře.

V případě přidání nových vozidel do technologického stromu stávajícího národa je medaile odbarvena, dokud nejsou nová vozidla zničena.

Kamikadze

Zničte vozidlo vyšší úrovně nárazem!


Starší Technický Inženýr 

Vyzkoumejte všechna vozidla ve všech technologických stromech.

V případě přidání nových vozidel do technologického stromu stávajícího národa je medaile odbarvena, dokud nejsou nová vozidla vyzkoumána.


Technický inženýr národa 

Vyzkoumejte všechna vozidla v technologickém stromě národa.

V případě přidání nových vozidel do technologického stromu stávajícího národa je medaile odbarvena, dokud nejsou nová vozidla vyzkoumána.

 


 

Rozparovač

Zničte tři a více nepřátelských vozidel v řadě, každé jednou ranou. Ocenění je uděleno po přerušení řady. Řada pokračuje v následující bitvě s jakýmkoli vozidlem, až do přerušení.


Mistr dělostřelec

Dosáhněte alespoň pěti průrazných zásahů nepřátelských vozidel, v řadě. Příští bitva s jakýmkoli vozidlem se také počítá, dokud není řada přerušena minutím cíle, neprůrazným zásahem nebo odrazem.


Nezničitelný

Přežijte pět a více bitev, aniž byste byl poškozen. Bitvy odehrané se samohybnými houfnicemi řadu nepřeruší, ale nezapočítávají se.


Postupná Ocenění

Abramsova medaile (IV. - I. třídy)

Uděluje se za týmová vítězství, ve kterých hráč přežil bitvu: IV třída - 5 vítězství, III třída - 50 vítezství, II třída - 500 vítězství, I třída - 5,000 vítězství.

Generál Creighton Abrams velel obrněným jednotkám USA během Druhé světové války a Vietnamské války, s pověstí agresivního a úspěšného velitele.

Ekinsova medaile (IV. - I. třída)

Uděluje se za zničení tanků a samohybných houfnic 8, 9, a 10 úrovně: IV třída - 3 vozidla, III třída - 30 vozidel, II třída - 300 vozidel, I třída - 3 000 vozidel.

Joe Ekis byl vojínem Northamptonshirské divize Britské teritoriální armády. Několik zdrojů potvrdilo, že zneškodnil německé tankové eso Michaela Wittmanna.


Cariusova medaile (IV. - I. třídy)

Udělena ze zničení nepřátelských tanků a samohybných houfnic ve čtyřech třídách:
IV. třída - 10 vozidel, III. třída - 100 vozidel, II. třída - 1 000 vozidel, I. třída - 10 000 vozidel

Otto Carius byl jedním z nejefektivnějších tankových es Druhé světové války. Během své působivé kariéry velel tanku PzKpfw 38(t), PzKpfw VI Tiger a stíhači tanků Jagdtiger.


Knispelova medaile (IV. - I. třídy)

Uděluje se za součet způsobeného a přijatého poškození: IV. třída - 10 000, III. třída - 100 000, II. třída - 1 000 000, I. třída - 10 000 000.

Kurt Knispel, německé tankové eso Druhé světové války, se zúčastnil bitev na západní i východní frontě. Velel tankům PzKpfw II, PzKpfw III, PzKpfw IV, PzKpfw VI Tiger, a PzKpfw VI Ausf. B Tiger II.


Popelova medaile (IV. - I. třídy)

Uděluje se za odhalení nepřátelských tanků a samohybných houfnic ve všech bitvách. IV. třída - 20 vozidel, III. třída - 200 vozidel, II. třída - 2 000 vozidel, I. třída - 20 000 vozidel.

Generálporučík Tankových sil Nikolaj Popel, sovětský vojenský vůdce a politický pracovník, naplánoval útok na nepřátelský týl pomocí ukořistěných vozidel během bitvy o Dubno v létě 1941.


Leclercova medaile (IV. - I. třída)

Uděluje se za celkový součet bodů za obsazování nepřátelské základny. Neúspěšné nebo přerušené obsazování se nepočítá. IV. třída - 100 bodů, III. třída - 1 000 bodů, II. třída - 10 000 bodů, I. třída - 100 000 bodů.

Philippe Leclers byl generál armády Svobodné Francie během Druhé světové války a byl jedním z velitelů operací pro osvobozoení Paříže.


Larvinenkova medaile (IV - I třída)

Uděluje se za snížení obsazovacích bodů vlastní základny, až po 100 bodů za jednu bitvu. IV třída - 100 bodů, III třída - 1,000 bodů, II třída - 10,000 bodů, I třída - 100,000 bodů.

Dmitrij Lavriněnko, Hrdina Sovětského svazu, Gardový poručík a tankové eso, je považován za nejefektivnějšího sovětského tankistu. Zničil 52 tanků během 28 bitev během pouhých dvou měsíců.


Kayova medaile (IV. -  I. třída)

Uděluje se za získání titulu Hrdina bitvy. IV. třída - jednou, III. třída - 10krát, II. třída - 100krát, I. třída - 1 000krát.

Douglas Kay, seržant Britské armády a střelec tanku Sherman Firefly, se účastnil vylodění aliančních sil v Normandii a je jedním z nejznámějších zastánců tankového vojska.

 

 

 

Schopnosti a specializace posádky

Tento návod Vás seznámí se schopnostmi a specializacemi posádky. Najdete tu také doporučení, těch se ovšem nemusíte držet. Nejlepší je, když si každý hráč zvolí takové schopnosti a specializace, jaké vyhovují jeho hernímu stylu a taktice. Tento návod slouží také jako příklad, jak schopnosti posádky a specializace mohou být využity na různých typech vozidel.

Specializace versus Schopnosti

Specializace fungují jen když jsou naučené na úroveň 100%. Dokud nejsou na 100%, nemají žádný vliv.

Schopnosti : Účinek schopností se zvyšuje podle zkušenosti posádky. Schopnost na 50% má tedy 50% účinek z celkového dosažitelného.

Hlavní Schopnosti a Specializace

Specializace a Schopnosti, které jsou dostupné pro všechny členy posádky. Pamatujte, že u těchto hlavních Schopností a Specializací se používá průměrná hodnota jejich úrovně u všech členů posádky.

Příklad: Pokud dva členové ze čtyřčlenné posádky mají 100% Schopnost Maskování (Kamufláž), je výsledný účinek Maskování 50%.

Základní Schopnosti a Specializace 

repair
Opravy

Tato Schopnost urychluje opravy poškozených součástí.

Doporučené pro: Těžké tanky, Stíhače tanků, Střední a Lehké tanky, které chtějí být v neustálém pohybu

camo
Maskování

Tato Schopnost snižuje viditelnost vozidla.

Doporučené pro: Všechna vozidla

fire
Hašení

Tato Schopnost zvyšuje dovednosti hašení požáru.

Doporučené pro: Německé Těžké tanky, Ruské Těžké a Střední tanky

Brothers-in-arms
Bratři ve zbrani

Tato Specializace zlepšuje hlavní Kvalifikace a všechny Schopnosti a Specializace pro celou posádku. Stává se účinnou až když celá posádka dosáhne úroveň 100%. Specializace je účinnější ve spojení se Zlepšenou Ventilací, Čokoládou, Zvláštním přídělem potravin, Bednou koly a Silným kafem.

Doporučené pro: Vozidla s tříčlennou a menší posádkou, a pro posádky s více než třemi Schopnostmi

Osobní Schopnosti a Specializace

Specializace a Schopnosti dostupné pouze pro jednotlivé členy posádky.

Velitel

Jack-of-all-trades
Všeumětel - Schopnost

Tato Schopnost umožňuje Veliteli zastoupit libovolného člena posádky, pokud je ten vyřazen z boje.

Doporučené pro: Střední a Těžké tanky, Stíhače tanků se silným předním pancéřováním

Tutor
Profesor - Schopnost

Díky této Schopnosti budou všichni členové posádky kromě Velitele získávat více zkušeností. Účinek se zvyšuje podle úrovně Schopnosti.

Doporučené pro: Všechna vozidla

Eagle Eye
Ostříží zrak - Schopnost

Tato Schopnost zvyšuje Maximální Dohled. Schopnost je účinnější, pokud jsou pozorovací zařízení poškozená, nebo v kombinaci s Prostorovou představivostí, Skládanou optikou nebo Binokulárním dalekohledem.

Doporučené pro: Lehké tanky, Stíhače tanků a tanky, které jsou vhodné pro boj na velké vzdálenosti

Premonition
Šestý smysl - Specializace

Tato Specializace umožňuje Veliteli rozpoznat, když je jeho vozidlo spozorováno nepřítelem.  Stává se účinnou až když dosáhne úrovně 100%.

Doporučené pro: Stíhače tanků, Lehké tanky a Dělostřelectvo

Expert
Specialista - Specializace

Tato Specializace umožňuje Veliteli rozpoznat poškozené součásti zaměřených vozidel.  Stává se účinnou,až když dosáhne úrovně 100%.

Doporučené pro: Stíhače tanků a Těžké tanky

Řidič
Ace
Profík - Schopnost

Tato Schopnost zvyšuje rychlost otáčení vozidla. Je účinnější v kombinaci s Rozšířenými pásy, Olejem, Odstraněním omezovače výkonu, 100 a 105 oktanovým benzínem.

Doporučené pro: Lehké a Střední tanky, Stíhače tanků a pomalé Těžké tanky

Off Road Master
Král bažin - Schopnost

Tato Schopnost snižuje negativní vliv měkkého a středně měkkého terénu na jízdní vlastnosti. Účinnost se zvyšuje s úrovní Schopnosti. Zlepšuje manévrovatelnost a akceleraci. Schopnost je účinnější v kombinaci s Rozšířenými pásy.

Doporučené pro: Lehké a Střední tanky

Cruise Master
Klidná jízda - Schopnost

Tato Schopnost snižuje negativní vliv měkkého a středně měkkého terénu na jízdní vlastnosti. Účinnost se zvyšuje s úrovní Schopnosti. Zlepšuje manévrovatelnost a akceleraci. Schopnost je účinnější v kombinaci s Rozšířenými pásy.

Doporučené pro: Lehké a Střední tanky, rychlé Těžké tanky a Stíhače tanků s otočnou věží

Ramming Master
Kontrolovaný náraz - Schopnost

Tato Schopnost snižuje poškození vlastního vozidla při nárazu, a zvyšuje poškození vozidla nepřátelského. Účinnost se zvyšuje s úrovní Schopnosti. Kontrolovaný náraz je účinný jen když jsou obě vozidla v pohybu, s výjimkou nárazu dvou spojeneckých vozidel.

Doporučené pro: Těžké a Střední tanky se silným předním pancéřováním

Neatnik
Preventivní údržba - Specializace

Tato Specializace omezením úniku benzínu nebo oleje do motoru snižuje riziko vzplanutí motoru. Stává se účinnou až když dosáhne úrovně 100%.

Doporučené pro: Německé Težké tanky, Ruské Těžké a Střední tanky

Střelec
Master Gunsmith
Zbrojíř - Schopnost

Tato Schopnost zvyšuje přesnost poškozeného děla. Účinnost se zvyšuje s úrovní Schopnosti. Pokud mají Schopnost dva Střelci, je účinná pouze ta na vyšší úrovni. Je účinnější v kombinaci s Vertikálním stabilizátorem.

Doporučené pro: Těžké tanky a Stíhače tanků se silným předním pancířem

Sharp-shooter
Kanonýr - Specializace

Tato Specializace zvyšuje šanci kriticky poškodit součásti nepřátelského vozidla nebo poranit jeho posádku. Stává se účinnou až když dosáhne úrovně 100%. Je účinná jen při střelbě s průbojnou nebo podkaliberní municí.

Doporučené pro: Stíhače tanků, Těžké a Střední tanky

Steady Hands
Jemné míření - Schopnost

Tato Schopnost zvyšuje přesnost střelby při otáčení věže. Účinnost se zvyšuje s úrovní Schopnosti. Pokud mají Schopnost dva Střelci, je účinná jen ta na vyšší úrovni. Je účinnější v kombinaci s Vertikálním stabilizátorem.

Doporučené pro: Všechny tanky

Nemesis
Primární cíl - Specializace

Tato Specializace umožňuje vidět zaměřené nepřátelské vozidlo o dvě vteřiny déle. Stává se účinnou až když dosáhne úrovně 100%. Pokud mají Specializaci dva střelci, účinek se nesčítá.

Doporučené pro: Stíhače tanků a Lehké tanky

Nabíječ
Stickler
Bezpečné ukládání - Specializace

Tato Specializace zvyšuje odolnost zásobníku munice - granáty jsou vzájemně odděleny. Stává se účinnou až když dosáhne úrovně 100%. Pokud mají Specializaci dva střelci, účinek se nesčítá. Účinek se zvyšuje v kombinaci s Mokrými bednami s municí.

Doporučené pro: Ruské Střední a Těžké tanky, Typ 59

Hunch
Intuice - Specializace

Tato Specializace vytváří šanci, že při změně druhu munice je správný typ granátu již nabit. Stává se účinnou až když dosáhne úrovně 100%. Nabíjení musí být dokončeno než může být Specializace znovu uplatněna. Pokud mají Specializaci dva nabíječi, účinek se nesčítá.

Doporučené pro: Hráči, kteří často mění typ munice

Do-or-Die
Zoufalství - Specializace

Tato Specializace urychluje nabíjení, pokud vozidlo bylo poškozeno nad 90%.  Stává se účinnou až když dosáhne úrovně 100%. Pokud mají Specializaci dva nabíječi, účinek se nesčítá. Účinek se zvyšuje v kombinaci s Hydraulickým nabijákem.

Doporučené pro Těžké tanky, Stíhače tanků a Dělostřelectvo

Radista
Boffin
Spojař - Schopnost

Tato Schopnost prodlužuje dosah radiového signálu. Účinek se zvyšuje s úrovní Schopnosti. Pokud mají Specializaci dva Radisté, je účinná jen ta na vyšší úrovni. 

Doporučené pro: Dělostřelectvo a Lehké tanky

Sonar
Prostorová představivost - Schopnost

Tato Schopnost zvětšuje Dohled. Účinek se zvyšuje s úrovní Schopnosti. Pokud mají Specializaci dva Radisté, je účinná jen ta na vyšší úrovni. Je účinnější v kombinaci s Ostřížím zrakem.

Doporučené pro: Vše kromě Dělostřelectva

Retransmitter
Operátor - Schopnost

Tato Schopnost prodlužuje dosah signálu spojenecké komunikace probíhající na dosah radiového signálu tohoto vozidla. Účinek se zvyšuje s úrovní Schopnosti.  Pokud mají Specializaci dva Radisté, je účinná jen ta na vyšší úrovni.

Doporučené pro: Lehké tanky a Dělostřelectvo

Last Ditch Attempt
Volání po pomstě - Specializace

Tato Specializace umožňuje Radistovi, který přežil zničení vlastního vozidla, ještě dvě vteřiny hlásit pozice nepřátel. Stává se účinnou až když dosáhne úrovně 100%. Pokud mají Specializaci dva nabíječi, účinek se nesčítá.

Doporučené pro: Lehké tanky

Prosím mějte na paměti, že pokud dva členové posádky stejné kvalifikace mají stejnou Schopnost nebo Specializaci, pouze ta na vyšší úrovni je účinná. Tedy, máte-li dva Nabíječe nebo Radisty, je lepší aby se každý vycvičil v jiné Schopnosti nebo Specializaci (s výjimkou Oprav, Maskování, Hašení a Bratři ve zbrani).

 

 

Školení a kvalifikace posádky

 

Každý člen posádky World of Tanks zaujímá v tanku speciální roli. Celkově máme 5 specifických rolí: Velitel, Řidič, Nabíječ, Střelec a Radista.

Vozidla se od sebe liší počtem členů tanku a funkcí, kterou tankisté zastávají. Tanky hry World of Tanks mají od 2 do 6 členů. Žádné vozidlo nemůže do terénu bez úplné posádky. Účastí v bitvách členové posádky vašeho tanku nabývají zkušeností, stejně tak jako váš tank. Člen posádky bude postupně zlepšovat ovládání tanku a později mu budou přibývat nové schopnosti a specializace. Na začátek každý tankista disponuje pouze 50% úrovní zkušenosti. Čím lepší výsledek bitvy, tím více zkušeností váš tankista nabyde. 100% úroveň zkušenosti získáte nejlépe když budete zvýšíte celkový výkon vašeho vozidla. 

Pozor, pozor! Pokaždé, když velitel dosáhne 10% úrovně schopností boje, jeho celá posádka dostane bonusové 1%! Z čehož vyplývá, že pokud je váš velitel vycvičen na 50%, vaše posádka bude dosahovat 55%. Máte-li velitele, který je vycvičen na maximální úroveň 100%, posádka bude dosahovat 110%. 

Zajímavosti - Výcvik členů posádky

Každý člen má svojí vlastní národnost, což znamená, že může řídit pouze tanky jeho národnosti (např. americký střelec nemůže být přeškolen na německý tank). Členi posádky jsou vycvičeni ovládat specifické tanky (a všechny prémiové tanky stejné národnosti a typu). Pokud se rozhodnete přeškolit vaši posádku pro jiné vozidlo, ztratíte předchozí kvalifikaci. 

Posádka dostává po skončení bitvy zkušenosti. Množství zkušeností, které si z bitvy odnesete záleží na spoustě faktorů. Budeme předpokládat, že kdybychom obdrželi za jednu bitvu 1 000 zkušeností, měl by těchto 1 000 zkušeností obdržet stejnoměrně tank, velitel a řidič. 

Příjemce základních zkušeností jsou sníženy v následujících případech: 

 • Pokud člen posádky pochází z prémiového tanku a vy jste ho přeškolili na jiný typ tanku (například: tankista Pantheru ovládá Lowe), tak tento člen obdrží pouze 50% zkušeností (500 zkušenostních bodů). 
 • Když člen posádky bojuje za neprémiové vozidlo a je vycvičen na tank jiného typu (tankista Pantheru ovládá Maus), tak obdrží pouze 25% zkušeností (250 zkušenostních bodů). 
 • Má-li člen posádky neprémiový tank a je vyškolen pro jiné vozidlo stejného typu (tankista Pantheru ovládá Panther 2), tak obdrží pouze 50% zkušeností (500 zkušenostních bodů).
 • Má-li člen posádky neprémiový tank a je vyškolen pro jiné vozidlo stejného typu (tankista Pantheru ovládá Panther 2), tak obdrží pouze 50% zkušeností (500 zkušenostních bodů).
 • Je-li člen posádky raněn, strhne se mu 10% z celkových zkušeností. Pokud je člen posádky raněn a nemůže být vyléčen do konce bitvy a nebo je-li jeho tank zničen (ne prostřelen!), pak obdrží tankista 90% zkušeností (900 zk. bodů)

V garáži můžete vizuálně rozlišit procenta výcviku posádky, barvu a jméno vozidla. Pro prémiový tank M3 Stuart:  

 1. tankista je vyškolen pro tank;
 2. tankista je vyškolen pro jiný tank stejného typu;
 3. tankista je vyškolen pro tank jiného typu (procenta jsou zobrazena červeně);

Prosím, povšiměte si ( pro tento příklad uvádíme znovu základ 1 000 zkuš. bodů): 

 1. Pokud je to první vítězství dne, každý hráč obdrží 2 000 zkušenostních bodů. 
 2. Pokud je to první vítězství dne a nacházíte se v období speciální akce (např. výcvik posádky bude zvýšen 2krát), každý hráč obdrží zkušenosti ve výši 2 000 bodů. 
 3. První vítězství dne se vztahuje na vozidlo. Jinými slovy obdržíte zdvojnásobené zkušenosti za MS-1, poté pošlete svojí posádku na prémiový T-127. S T-127 vyhrajete a obdržíte též dvojnásobný příjem (jedná-li se o první hru s  T-127). 
Mechanizmus výcviku posádky 

Výcvik své posádky můžete během hry kdykoliv zrychlit. Se zakoupením nového tanku dostanete standardní posádku, která bude mít pouze 50% zkušeností. Eventuelně si můžete zakoupit pomocí kreditů 75% vycvičenou posádku nebo je můžete mít vyškolené na 100% pomocí možnosti Tankové akademie. Když začnete s dobře vyškolenou posádkou, uvidíte, co vaše vozidlo dokáže. Abyste mohli svou posádku vycvičit na 100%, musíte vybrat v Osobním záznamu člena posádky Výcvik a poté možnost Tankové akademie. 

Prosím, všiměte si, že Tanková akademie může být zakoupena pouze herními zlaťáky: 

Chcete-li zvýšit výcvik člena posádky, kterého již vlastníte, vše, co musíte udělat je vybrat si vozidlo, pravým tlačítkem myši kliknout na specifického tankistu a otevřít jeho Osobní záznam. 

V Osobním záznamu si otevřete okno Výcvik  a vyberte zaškolení na úroveň Tanková akademie (musíte si ho zakoupit za Zlaťáky). Tímto zvýšíte výcvik člena na 100%. 

Pokud je vaše posádka řádně vyškolená nebo ji chcete přeškolit na jiné vozidlo, úroveň výcviku v Rychlokurzu a Posádkovém výcviku vám umožní vycvičit člena vaší posádky na vyšší úroveň. Například: Chcete přeškolit člena, který má 100% výcviku těžkého tanku přes Posádkový výcvik - člen bude přecvičen na 90% nikoli na 75%. 

Zrychlený výcvik posádky 

Všechny zkušenosti, které obdržíte během bitev mohou být přímo použity na výcvik posádky. Vozidlo musí mít elitní status, čehož docílíte tak, že vyzkoumáte všechny dostupné moduly pro tento model vozidla. Až dosáhnete elitního stavu vozidla, zamiřte do garáže 

Ve vyskakovacím okýnku můžete potvrdit svůj výběr: 

"Nejslabší" členové vaší posádky získají dvakrát větší zkušenosti, zatímco ostatní obdrží regulérní množství zkušeností. V tomto módu vaše vozidlo neobdrží žádné zkušenosti, z čehož vyplývá, že neztratíte žádné nerozdělené zkušenosti. 

Nechcete-li ztratit vaši vycvičenou posádku při prodávání tanku a nákupu nového, jednoduše přeškolte svou posádku na nový typ tanku. Národnost členů posádky se počítá. Sověčtí tankisté nemohou ovládat německé nebo americké tanky a naopak. 

Než prodáte svůj tank, musíte vojáky přemístit do kasáren. Z kasáren můžete svou posádku přeškolit na jiný typ vozidla. Abyste toho dosáhli, musíte kliknout na tank a vybrat tankisty, pravým tlačítkem myši kliknete na jakéhokoliv tankistu a vyberete Umístit do kasáren nebo Přesunout celou posádku do kasáren. 

Své tankisty můžete poslat do kasáren i během prodeje tanku. Při vybrání možnosti prodat tank se vám objeví vyskakující okno, kde můžete zaškrtnout "Poslat tankisty do kasáren a odmontovat vybavení". Všiměte si, prosím, že možnost je automaticky zaškrtlá. 

Při prodeji a nákupu tanků mějte na pamět vybrat možnost "Zakoupit tank bez posádky", vaše posádka na vás čeká v kasárnách. 

Přiřaďte nové vozidlo svým nejlepším veteránům. 

V garáži si vyberte možnost kasárna. Pravým kliknutím tlačítka myši si vyberte tankistu. Nyní se nacházíte v jeho Osobním záznamu, kde naleznete jeho kvalifikaci pro vozidla typu. Vyberte si úroveň výcviku (Tanková akademie, Posádkový výcvik, Rychlokurz) a klikněte na tlačítko "Vyškolit". 

Prosím, všiměte si, že hlavní kvalifikace členů posádky se nemohou změnit: radista se nemůže stát střelcem a nabíječ se nemůže stát velitelem. 

A nezapomínejte na to, že si můžete svá kasárna kdykoliv zvětšit! 

 

Schopnosti a specializace členů posádky

Když váš tankista dosáhne 100% úrovně výcviku v jeho hlavní kvalifikaci, můžete ho začít školit na další schopnosti a specializace. 

Vytvořte 100% kvalifikovanou posádku a zničte své nepřátele na bojištích hry World of Tanks! 

 

TOPlist